Wierni przyjaciele, dobre książki i uśpione sumienie - oto ideał życia Mark Twain
wtorek, 17 lutego 2009
Kreativ Blogger

Czasowo się ciężko wyrobić jakoś, czeka mnie przeprowadzka co oznacza, że będę mieć go jeszcze mniej, komputer w domu nie działał. Na dodatek czytanie pechowo się kończy, bo zaczęłam "Kroniki włoskie" Stendhala i zarzuciłam. Nie załapałam i nie wbiłam się w nurt wierząc, że "Wiosna kamieni" pochłonie mnie bardziej. Co z tego skoro zanim zasiądę do czytania to zapominam co było w ostatnim rozdziale. Nie wróży to dobrze, ale zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. 
Nie podzieliłam się wrażeniami po lekturze "Śmierci pięknych saren" Oty Pavla, książka podobała mi się niesamowicie. Za to skończyłam "Belcanto" Ann Patchet, która zdobyła miano jednej z książek roku u Padmy. Recenzję zamieszczę już wkrótce, bo nie warto, żeby odeszła w zapomnienie. 

Ale póki co pragnę podziękować Annie i Nutcie za wyróżnienie, które jest dla mnie niemałym zaskoczeniem. Wahałam się znacznie i zastanawiałam kogo wyróżnić, ale jest to zadanie ponad moje siły. Do wszystkich zaglądam sprawdzająć co nowego, czasami komentuję czasami nie. To jest tak jakbym miała wybrać spośród swoich dzieci które kocham bardziej. Co prawda nie posiadam potomków póki co, ale teraz na pewno wszyscy wiedzą o co chodzi:) Za każdym razem, kiedy zrobiłam taki szkic listy brakowało mi w niej kogoś, dlatego też i poddaję się już. Nie ograniczę się do 7 blogów. Także chętnie daję wyróżnienie każdej osobie jaką mam w zakładkach. KAŻDEJ. Tak więc zapraszam do nagradzania kolejnej porcji osób, a oto zasady wyróżnienia:

 

Zasady przyznawania wyróżnienia:
- na swoim blogu umieszczamy logo Kreativ Blogger, oraz informujemy, kto przyznał wyróżnienie
- nominujemy 7 blogów lub więcej do nagrody i podajemy link każdego z tych blogów
- informujemy wyróżnionego o nominacji w komentarzach na jego blogu.

15:05, ksiazkowo , nagrody
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 października 2008
Literacki Nobel 2008

Specjaliści z największej na świecie firmy bukmacherskiej Ladbrokers szacują, że największe szanse na zdobycie Literackiej Nagrody Nobla ma w tym roku włoski pisarz Claudio Magris. Byłby to idealny laureat dla mnie bo po wakacjach postanowiłam zapoznać się z włoską literaturą, Nobel by to zdecydowanie przyspieszył. Jak na razie chęci podołania wyzwaniu jakim jest Miejskie czytanie odpędzają mnie od kupowania nowych książek czy wyszukiwania tych wartych zainteresowania bo przecież mam co robić. Ale podejrzewam, że już niedługo nie powstrzymam się od kilku wypadów do mojej ulubionej księgarni i coś tam do domu przywlokę.

Krótka recenzja w Merlinie opisuje Dunaj jako "dziennik podróży: esej, reportaż, szkic literacki". Opisywane miejsca - "od źródeł Dunaju do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii - są w głównej mierze pretekstem do refleksji nad zaginioną Atlantydą, ową "Mitteleuropą" zdolną połączyć rozmaite elementy kulturowe i etniczne w odrębną całość, gdzie spotykały się i współżyły wpływy Wschodu i Zachodu." Brzmi jak nasiąknięte polityką i rozważaniami na tematy wschodu i zachodu, których tak wszędzie pełno, nudne czytadło. "Inne morze" to rzekomo rozwikłanie zagadki ludzkiego losu, powieść o miłości i namiętnościach głównego bohatera. Morze i miłość to całkiem smaczne połączenie, zakładam. "Mikrokosmosy" przyniosły autorowi chyba największą popularność i to właśnie po tę książke mam zamiar sięgnąć. Magris ciągle trzyma się motywu podróży jednak opisuje w niej wędrówkę po Trieście, i w drodze z kawiarni do ogrodu miejskiego poznajemy Słowenię, Tyrol, Piemont, wszystkie te miejsca które odcisnęły jakieś piętno, wpłynęły na życie autora. Adriatyk, Słowenia są tylko tłem dla rozważań w kwestiach mieszania się kultur, granic i barier.

To tylko kilka lektur a podejrzewam, że na waszych blogach znajdę setki książek które koniecznie będę musiała przeczytać JUŻ. Zapowiada się ciekawa zima:)

13:32, ksiazkowo , nagrody
Link Komentarze (1) »
Zakładki:
Aktualnie czytam
Czasopisma
I tu zaglądam
Inni o książkach
Kontakt
Przeczytać!
Przeczytane w 2008
Przeczytane w 2009
Przeczytane w 2010
Wyzwania