Wierni przyjaciele, dobre książki i uśpione sumienie - oto ideał życia Mark Twain
czwartek, 17 lipca 2008
Zjedz to co oni
Natura działa przekornie i chociaż bardzo chcę się udzielać na blogu to zsyła na mnie mnóstwo dziwnych dodatkowych zajęć. Po prostu sprawunki, sprawki i sprawy oddalały mnie skutecznie od komputera. Jeszcze ciągle więcej czytam z podziwem inne blogi niż sama piszę ale i tak mogę stwierdzić, że przeczytałam za mało. Otóż okazało się skradłam tytuł bloga książkowo do swego podpisu. I teraz już nic nie można zrobić, mogę się tylko czerwienić ze wstydu i bić w piersi. Podekscytowanie książkowymi blogami wciąż trwa i ciągle wracam myślami do starych dawnych lat kiedy zapisywałam…

Dawno, dawno temu miałam niebieski segregator w którym na zielonych karteluszkach zapisywałam fragmenty książek tyczące kuchni, a dokładniej jedzenia. Wszystkie opisy śniadań, wyjść do restauracji czy byle herbatki u znajomych lądowały w moim segregatorze. I jak czas pozwalał to jadałam to co bohaterowie czytanych powieści. Do tej pory jedną z najczęściej używanych przeze mnie książek kucharskich jest „Łasuch literacki” Małgorzaty Musierowicz a przepisy w niej zawarte przypominają mi Jeżycjadę i znane wszystkim „Dzień Dobry! Wpadłam na obiadek!” Tak też postanowiłam, że będzie i tym razem. Autorka książki „Historyk” stara się przybliżyć zarówno architekturę, zabytki i kulturę rejonu jaki w danym momencie opisuje. I tak udało mi się wychwycić dwa opisy posiłków, które zamieszczam poniżej.

Stambuł:
„wniósł na tacach sosy i sałatki, na salaterce kawałki melona, mięso duszone w warzywach, kurczaka na szpadkach, wszechobecne ogórki utarte z jogurtem i czosnkiem, kawę oraz wielką ilość ciasteczek obtoczonych w orzechach i miodzie.”

Budapeszt:
„zamówiłam hortobagyi palascinta – rodzaj naleśników z nadzieniem z cielęciny, tradycyjna potrawa pasterzy […] duszone mięso z kartoflami i cebulą, ziemniaki z salami i jajami na twardo, sałatki, baranina z zieloną fasolą i wspaniały, chrupiący razowiec.”

Zakładki:
Aktualnie czytam
Czasopisma
I tu zaglądam
Inni o książkach
Kontakt
Przeczytać!
Przeczytane w 2008
Przeczytane w 2009
Przeczytane w 2010
Wyzwania